MINŐSÉG ORVOSCSOPORT

"A jelen vizsgálata, a jövő biztonsága!"

FIZIOTERÁPIA

Mészárosné Szabó Csilla, Kónya Eszter, Csemba Ferencné, Piros Anita

A fizioterápia tágabb fogalom, a görög füzosz, ’természet’ szóból származik, általában a természet adta lehetőségek hasznosítását jelenti a gyógyászatban. Ennek része a fizikoterápia is, amely a természetes és mesterségesen előállított energiák (nap, víz, levegő, hőmérséklet, elektromosság, mágnesesség, polarizált fény, ultrahang, és a talán legfontosabb, az emberi mozgás) hatására épülő kezeléseket foglalja magába.

A fizioterápia eredményesen alkalmazható a mozgásszervi panaszok kezelésében.

A fizioterápia a mozgás hatásmechanizmusát és a természettől kapott energiákat használja fel a mozgásszervi problémákkal küzdők állapotának javítására.
Ezek a módszerek külsőleg hatnak, kiegészíthetik az invazív beavatkozásokat, így a műtéti eljárások hatékonyságát képesek növelni, annak eredményét tartóssá tenni. A fizikoterápia ezen belül egy szűkebb fogalom: valamilyen konkrét energiát használunk fel a gyógyításra, például az elektromosságot (TENS), ultrahangot, polarizált fénysugarakat, legújabban a mágnesességet is.

A mozgásszervi betegek számára a fizioterápia talán leghangsúlyosabb területe a mechanoterápia, amihez a gyógytorna, a gyógymasszázs és az ultrahangkezelések is tartoznak.

Mire jó a fizioterápia?

A fizioterápiás kezelés, ezen belül a gyógytorna feladata a beteg fájdalmainak csillapítása, a mozgásszervi funkciók helyreállítása, a lehető legteljesebb megtartása. A betegnek a számára egyedileg összeállított gyógytornát el kell sajátítania, és minden krónikus mozgásszervi betegség esetén otthon is rendszeresen végeznie kell ahhoz, hogy ezt a célt el lehessen érni vele.

Mikor alkalmazható a fizioterápia?

Minden eset, minden beteg más és más, a kezelés módját és idejét egyénileg kell a szakorvosoknak eldönteni. A fizioterápia módszerei általában hatékonyak a legtöbb mozgásszervi megbetegedésből eredő fájdalom (valamilyen deformitásból, sérülésből, kopásból vagy gyulladásból fakadó hátfájás, derékfájás, vagy nyakfájás) esetén is.

A Minőség Orvoscsoport Kft rendelésein belül az alábbi kezeléseket használjuk és ajánljuk, melyekhez a legmodernebb gépeket használjuk:

Ultrahang kezelés

Galván kezelések

Alacsony és magas intenzitású lézerkezelések

Lökéshullám terápia

BEMER terápia, mágnesterápia

Ritex pakolás

EMMT

Parafangó kezelés

Ultrahang kezelés

A gyógyászatban az ultrahang mechanikus, termikus és kémiai hatásával kel számolni. Az ultrahang a mechanikus rezgések révén mikromasszázs-hatást vált ki, termikus hatása következtében a szöveteket és határrétegeket felmelegíti (a csontot a legkevésbé, a zsírszövetet a leginkább), kémiai hatása oxidációban nyilvánul meg. Mindezek eredményeként izomlazító, fájdalomcsillapító és értágító hatását használhatjuk ki. A kezelést végezhetjük testfelszínen és víz alatt (utóbbit különösen kisméretű, egyenetlen felület kezelése, illetve kontraktúrák oldása esetén alkalmazzuk), de segítségével különböző hatóanyagokat (gyógyszereket) is bejuttathatunk a kezelni kívánt területbe (ez az ún. szonoforézis).
A kezelés legfőbb javallatát a kopásos izületi betegségek (artrózis) képezik, e mellett izomrándulás és -fájdalom, sportsérülések, a nyáktömlők, íntapadások és ínhüvelyek elváltozásainál (vagyis az ún. lágyrészreumatizmus eseteiben), csontkinövéseknél, inak zsugorodásánál (kontrakturáknál), kifejezett izomspasmussal járó állapotokban (mint pl. a Bechterew-kór) használhatjuk eredményesen.

Galván kezelések:

Stabil galván kezelések

Galván kezelések konstans, kisfrekvenciás egyenárammal történnek. Elsősorban fájdalomcsillapító hatású, az ereket tágítja, a motoros ideg ingerlékenységet fokozza. Az elektródák elhelyezkedésétől függően lehet hosszanti vagy keresztirányú. A hosszanti kezelés lehet leszálló vagy felszálló aszerint, hogy az anód és a katód hol helyezkednek el. A leszálló kezelés fájdalomcsillapító hatású, az idegek ingerlékenységét csökkenti, a felszálló kezelés inkább izgató hatású, az idegek ingerlékenységét fokozza. Alkalmazásai: fájdalomcsillapítás, gyógyszerbevitel, vérkeringés javítása, törés esetén csontosodás gyorsítása.

Iontoforézis

A stabil galván kezelés speciális fajtája, amelynek során a bőrön át fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő szereket (gyógyszereket) juttatnak a szervezetbe elektromos úton, ezáltal a stabil galván hatása még fokozottabb lesz.

Tens kezelés (Transcutan elektro-nervo-stimulációs kezelés)

Az utóbbi évtizedben bevezetett TENS kezelési eljárást többségében fájdalomcsillapításra, fekélyek, felfekvések, bőrsérülések, kezelésére alkalmazzák. A kezelés lényege, hogy a TENS által szolgáltatott impulzusokkal csak a vastag érző idegrostokat ingereljük, és ezzel mintegy meggátoljuk azoknak a vékonyabb rostoknak az ingerületvezetését, amiken keresztül a fájdalom érzete az agyba jut. Terápiás előnye, hogy a fájdalomcsillapító gyógyszerek szedését részben vagy egészben megtakaríthatja.
Egyéni érzékenység szerint akár naponta többször is használható. Mindenfajta fájdalomcsillapításra,így akár daganatos betegeknél is alkalmazható.

Diadinamic

Bernard 1950-ben fejlesztette ki a róla elnevezett Bernard-áramokat, vagy más néven diadinamikus áramokat. Azért nevezte el diadinamikusnak, mert két komponenst tartalmaz: a bázisáramot, amely 1-3 mA intenzitású galvánáram és a dózisáramot, amely a galvánáramra szuperponált különböző paraméterekkel rendelkező szinuszfélhullámokból áll. Ez a dózisáram tulajdonképpen lüktető egyenáram.
Hatásai: kiváló fájdalomcsillapító és értágító hatás. Igen hatékony főleg neuralgiás jellegű betegségek (pl. ischialgia, lumbago, radiculitis), posttraumatikus és gyulladásos állapotok, csomós visszértágulatok, migrén, izomgörcsök és izomgyengeségek esetén.

Interferencia

Középfrekvenciás elektromos ingerterápia, melynél az alacsonyfrekvenciás ingeráram a középfrekvenciás áramok interferenciájakor jön létre. Ez az interferencia a 4000 Hz-es vivőfrekvenciának köszönhetően a szövetek mélyebb rétegeiben is ki tud alakulni, ezért kiválóan alkalmas mélyszöveti ingerlésre.
Hatásai: fájdalomcsillapító, gyulladás- és ödéma csökkentő, helyi keringés- és izom összehúzódást fokozó.
Mélyebb fájdalomcsillapító hatású elektroterápiás módszer, főként a nyak és a gerinc kezelésére használják.

Szelektív ingeráram kezelés

Izmok és idegek sérülése után alkalmazzuk utókezelésre. Az ingeráram kezeléssel a megfelelően felhelyezett elektródákkal az izmokat elektromosan ingerelni lehet akár az izom felől – az izom hasra téve az elektródákat –, sorvadt izmokat kezelünk ily módon, vagy az ideg felől beidegzési zavaroknál. Alkalmazásával a nem használt vagy nem használható (bénult) izmok további gyengülése megelőzhető, az izom erősíthető, illetve idegsérülésnél.
A kezelendő testfelületre, az izmok eredési és tapadási pontjaira elektródát helyezünk. A készülék a kezelés alatt izom összehúzódást hoz létre. Fontos terápiás eljárás a perifériás bénulások esetén, izomsorvadás megelőzésére.

Lézerkezelés:

A lézerterápia egy alacsony energiájú lézerrel végzett orvosi kezelés, amely gyorsítja a sejtgyógyulást alacsony energiájú lézer használatával.

A lézerterápia azért alacsony energiájú, mert a lézer ereje nem elég erős, hogy felmelegítse a test szöveteit.

Az energia szintje más lézeres terápiákhoz képest is alacsony, mondjuk a tumorokat és a vérrögöket elpusztító lézerhez képest.
A sebészeti és a szépészeti lézer minden esetben felmelegíti a kezelt szövetet.
A lágylézeres lézerkezelés, amely alatt a nem sebészeti orvosi kezeléseket is értjük, nem melegíti fel a szöveteket, ellenben hatást kifejt.

A lézerterápia más nevei: alacsony energiájú lézerkezelés, kis energiájú lézerkezelés. lágylézeres biostimuláció.

A lézerkezelés alatt különböző hullámhosszú, alacsony energiájú fényt (lézert) bocsátanak a kezelendő testfelületre.
A szövetek elnyelik a rájuk vetett energiát. A vörös és a majdnem infravörös fény reakciót hoz létre, amelyre a sérült sejtek reagálnak és ezáltal felgyorsul azok gyógyulása.
A felszíni szöveteket általában 600-700 nanométeres (nm) hullámhosszú lézerrel kezelik.
Mélyebben fekvő szövetekhez 780 és 950 nm hullámhosszú lézert használnak.
Habár a kezelés során a gép feje megérinti a bőrt, a módszer fájdalommentes és külsőleg alkalmazandó.
A kezelésnek nincs hangja és nem érezhető rezgés vagy melegség sem. Egy kezelés általában csak néhány perc közvetlen sugárzásból áll.

Lágylézert orvosok, fogorvosok, gyógytornászok és más egészségügyi szakemberek is használják, a lehető legtöbb féle módokon. A lágylézer fő használati területe a szövetek gyógyítása és a fájdalomcsökkentés, valamint egyes ízületi gyulladások csökkentése. A lézerterápia az alábbi tünettípusok kezelésére alkalmas:
kisebb sérülések, húzódások
gyulladások
erős fájdalom
bőrmegújítás
sebgyógyítás

Lézerterápia kisebb sérülésekre
A sportorvoslásban és a gyógytornában a terapeuták gyakran használnak lágylézert a kisebb sérülések és húzódások kezelésére.
Ilyenek lehetnek:
szalagrándulás
izomhúzódás
ínhüvelygyulladás
nyáktömlőgyulladás (bursitis)
teniszkönyök
nyakfájás
derékfájás
térdfájás
porckopás
izomgörcs okozta fájdalom
A lézer segíthet a duzzanat csökkenésében és segíti az ízületek és a lágyrészek regenerálódását.

Lézerterápia gyulladásra
A fogorvosoknál gyakori, hogy a gyulladt szöveteket lézerrel kezelik a szájban. Hasonlóan használják ezt a kezelési módot szájfekély esetén is.
Orvosok esetén, a reumatológiában, sok esetben használnak lézert reumatoid artritisz kezelésére és más autoimmun betegségek gyógyításakor.

Lézerterápia erős fájdalmakra
A fájdalom ambulanciákon sokszor használnak lágylézert azoknak a fájdalmaknak a kezelésére, amelyek olyan erősek, hogy hátráltatják a pácienst a mindennapi életben.
Hirtelen, azaz akut fájdalmakra, mint az ínhüvelygyulladás vagy krónikus, hosszantartó betegségekre, mint a fibromyalgia is alkalmas lehet a lézeres kezelés.

Lézerterápia bőrmegújításra
A lágylézer sok esetben hasznos bőrkezelésekre is, mivel segíti a sejtek gyorsabb megújulását.
Bőrgyógyászok sokféle bőrbetegség esetén alkalmaznak lézerterápiát, ilyenek:
akne (pattanásosság)
psoriasis (pikkelysömör)
égési sebek
pigmenthiány
ödéma
bőrgyulladás vagy kiütések

Lézerterápia sebgyógyulásra
Az alacsony energiájú lézer abban is segíthet, hogy a nehezen és lassan gyógyuló sebek gyógyulását kissé meggyorsítsuk.​
Ilyen sebek keletkezhetnek balesetben vagy akár betegségek miatt is, mint például a cukorbetegség miatti sebek.

Lézerterápia biológiai hatása

Az alacsony energiájú lézernek számtalan hatása van a szervezetre.
gyulladáscsökkentés.
A lézerterápia anti-ödémás hatású, mivel serkenti a vér- és nyirokkeringést, ezáltal segít gyorsan eltüntetni a duzzanatot az ödémás területekről.
Ezáltal nem csak a duzzanat, hanem a viszketés és a gyulladás is csökken.

fájdalomcsökkentés.
A lágylézer nagyon jó hatást fejt ki azokra az idegvégződésekre, amelyek fájdalomreceptorként juttatják el az agyba a fájdalomérzetet.
Ezen idegvégződések érzékenységének időszakos csökkentésével a fájdalom csökken.
Emellett a lézer hatására olyan fájdalomcsökkentő hormonok is felszabadulhatnak, mint az endorfin.

gyorsabb sejtnövekedés.
A lézerfényben található protonok mélyen behatolnak a szövetekbe és ott gyorsítják a sejtek növekedését és újratermelődését.
A lézer a sejtek energiaszintjét is növeli, mivel serkenti az ATP termelődését, amely a sejtek „üzemanyaga”.
Ezáltal a sejtek több tápanyagot vehetnek fel és gyorsabban megszabadulhatnak a salakanyagoktól.
A lézer ezt a jótékony hatását ínhüvelyeken, szalagokon és izmokon is kifejti.

jobb vérkeringés.
A lágylézer hatására a sérült szövetekben sokkal gyorsabban fejlődnek ki a kapillárisok, amely gyorsítja a gyógyulást, segíti a sebgyógyulást és csökkenti a hegesedést.
Az érképződés gyorsítása mellett a lézer segít az értágulásban is.

gyorsabb anyagcsere.
A lézer hatására bizonyos enzimből több termelődik, így a sejteknek több oxigén és tápanyag juthat.

Trigger pontok.
A lézerterápia segít a trigger pontok és az akupunktúrás pontok ingerlésében, így manuális beavatkozás nélkül segít csökkenteni az izomfájdalmakat.

Kevesebb sebszövet.
A lézerkezelés segít a sebszövetek kialakulásának csökkentésében, amely vágások, horzsolások, égésék vagy műtét miatt alakulhat ki.

Jobb idegi működés.
A sérült szövetekbe az idegi funkciók lassan térnek vissza, ami érzéketlenségben jelentkezhet.
A lézerfény segít az idegszövet újratermelődésében, az idegek összekapcsolódásában és helyes működésében.

Immunszabályzás.
A lézernek közvetlen hatása van az immunrendszer működésében fontos enzimekre.
Ezek az enzimek felszívják a lézerfényt és ezáltal több ATP-t termelnek, amely az elsődleges energiaforrása a sejteknek.

Gyorsabb sebgyógyulás.
A lézerterápia hatására a gyorsul azoknak a kollagénrostoknak a termelése, amelyek legfontosabbak a sebszövet gyógyításában.
A kollagén játszik szerepet abban, hogy az elhalt szöveteket új szövetekkel lehessen helyettesíteni.
A lézerfény hatására így gyorsul a sebgyógyulás.

Magas intenzitású lézer kezelés

Az új 7 wattos nagy teljesítményű lézer a gyors fájdalomcsillapításhoz vezető új út!
A nagy teljesítményű lézer nagyobb teljesítménye nagyobb fotonikus bejutást ér el, lerövidíti a kezelési időket, termikus hatást vált ki és javítja a gyógyulást. Szinte azonnal megállíthatja a lágyrész és ízületi fájdalmat. Három hullámhossza lehetővé teszi az optimális szövetfelszívódást, és sokkal nagyobb behatolási mélységet érhet el, mint kis teljesítményű társainál.

Milyen betegségekben használható:
porckopás, ízületi kopás, ínak és ízületek gyulladása esetén, alagút szindrómákban, teniszkönyöknél, sarokcsontkinövésnél
törés utáni gyógyulás lerövidítésére, rándulásoknál, lumbágóban, isiászos fájdalom esetén!

BEMER kezelés – mágnesterápia

A mágnesesség gyógyító hatással rendelkezik. A mágnes-terápia alkalmazása mára elterjedt, a hatásmechanizmus magyarázata is könnyedén megérthető. A vér egyik fő alkotóeleme a magas vastartalmú hemoglobin, mely a szervezet számára létfontosságú oxigén szállításában kulcs funkcióval bír. A mágnesesség a vér hemobloginjában található központi egységre, a vasra (Fe) hat. A mágnesterápia felgyorsítja a véráramlást, így gyorsabban több oxigén jut el a sejtekhez. Az oxigén a sejtek anyagcseréjét aktiválja, lerövidítve a gyógyulás / regenerálódás idejét.

Szervezetünk 70% víz, amely ionokat tartalmaz. A szervezetben az alacsony frekvenciájú mágneses erőtér alkalmazásával felgyorsul az anyagcsere. A vízben található ionok a mágneses erő hatására az ionokban csatornák nyílnak meg, a sejtek tápanyagellátása javul, ellenállóbbá válnak. A mágnesterápia a fizikoterápia egy formája, regenerálja a sejteket és újrapolarizálja a sejtmembránokat, használatos a gyulladásgátlás és a fájdalomcsillapítás terület. A mágnesterápia enyhébb esetekben mint kezelés, súlyosabb bántalmak esetén kiegészítőkezelésként alkalmas a gyulladások és fájdalmak csökkentésére vagy megszüntetésére.

A Bemer biomágnes terápia tudományosan bizonyítottan javítja a mikrokeringést azáltal, hogy megnyit számos addig zárt kapillárist, növeli a mikorerek tágulékonyságát, növeli a szövetek oxigén ellátottságát ,növeli a vörösvértestek áramlási sebességét

Hatékonyság, indikációk

A Bemer mágneskezelés számos fájdalom formában igen hatékony. Így eredményesen használható:
gerinc eredetű fájdalmaknál
izommerevséggel járó fájdalmaknál
porc eredetű fájdalmaknál
fejfájásnál
neuropathiás panaszok esetében
krónikus keringési zavarok kezelésében
migrénes panaszoknál

EMMT kezelés

Az EMMT olyan lágyrész mobilizáció, amelynek során úgynevezett “fasciakésekkel” aktív és passzív lágyszöveti elmozdításokat végzünk az izom és kötőszövet egységének rugalmasságának helyreállítása, a fiziológiás mozgásterjedelem visszanyerése, illetve a fájdalom csökkenése, végső soron tehát a mobilitás megteremtése érdekében.

A terápia alapja a tradícionális kínai Gua Sha módszerből kifejlesztett IASTM (Instrument-Assisted Soft Tissue Mobilisation) technika, amely ősi eredete ellenére egyike a leghatékonyabb modern mobilizációs eljárásoknak.

A „fasciakésekkel” – speciális orvosi nemesacél eszközzel – stimuláljuk a letapadt terület bőrfelszínét, egyre mélyebben, ez által elérve a letapadt terület felszabadítását, akár a teljes fájdalommentességet elérve, ezáltal visszaadva a szabad mozgást!

Parafangó kezelés

A parafangó az iszap és a paraffin keveréke. A paraffin katalizátor szerepet játszik: felmelegít (hőt termel) és szigetel. Felmelegített parafangót helyezünk forró pakolás formájában a beteg testrészre, majd ezt lefedjük. A beteg 20–30 percig betakarva pihen, majd eltávolítjuk a pakolást.

A parafangó javítja a vérkeringést, a testszövetek oxigénellátását és csillapítja a fájdalmat.
Ezért jól alkalmazható krónikus mozgásszervi panaszok esetén, mint:

  • idült gerinc- és végtagízületi kopásos megbetegedések
  • izomfájdalmak, sérülések, műtétek utáni állapotok utókezelése
  • ízületi- és izommerevségek előkezelésére
  • krónikus gyulladásos, reumatikus és degeneratív betegségek.

Fontos tudni, hogy idült nőgyógyászati gyulladások esetében is jótékony hatású.

A parafangó kezelés mindezeken felül használható esztétikai megfontolásból is.

  • cellulit, narancsbőr esetén
  • alakformálás, karcsúsítás esetén
  • feszesítő kezelésként
  • stria kezelés esetén
  • méregtelenítés részeként
  • mellfeszesítés esetén
  • meglévő alak fenntartása esetén, hiszen javítja a bőr szerkezetét, fokozza az anyagcserét, hidratál és feszesíti a bőrt.

Alkalmazását követően a petyhüdt csípő, fenék, mell, kar feszesebbé, a has laposabbá válik.

Mozgásszervi alkalmazás esetén orvosi javaslat szükséges, a szakvizsgálatot intézményünk biztosítja.

Esztétikai alkalmazás esetén, amennyiben alapbetegsége nincs, orvosi vizsgálat nélkül is igénybe vehető.

A kezeléseket szakképzett asszisztens végzi a reumatológiai, ortopédiai, idegsebészeti valamint érsebészeti javaslat alapján.

Fizioterápiás áraink, melyek testtájonként értendők:

Magas intenzitású lézer kezelés: 6.000Ft / alkalom/ testtáj

Laser kezelés: 5.000Ft / alkalom/ testtáj

Ultrahang kezelés: 4.000Ft / alkalom/ testtáj

TENS, Galván kezelés, interferencia, iontoforesis: 4.000Ft / alkalom/ testtáj

Inkontinencia kezelés fizioterápiával 5.000Ft/alkalom

BÉMER kezelés 4.000Ft/ alkalom

Lökéshullám kezelés 8.000Ft/alkalom

Ritex pakolás 4.000Ft/alkalom

EMMT kezelés 7.000Ft/alkalom

Parafangó kezelés

Várjuk szeretettel Ajkán (8400 Ajka, Korányi u. 11.) és Veszprémben (8200 Veszprém, Nárcisz u. 27.).

E-mail: minosegorvos@gmail.com

Telefon: +36-70/289-7779

Bejelentkezés telefonon